«جکسون هول» 2016 پایان یافت / توفان یلن در بازارهای جهانی


«جکسون هول» 2016 پایان یافت / توفان یلن در بازارهای جهانی

تاریخ انتشار: 1395/06/06 09:50 | بازدید: 1342


 

نشست سیاستگذاران مالی و اقتصادی آمریکا و جهان در «جکسون هول» ایالات‌متحده روز پنج‌شنبه شروع شد و روز جمعه با سخنرانی رئیس فدرال رزرو به اوج خود رسید. این انتظار چنان بود که حجم معاملات تمام بازارها در نیمه دوم هفته آخر آگوست به‌دلیل صبر معامله‌گران برای ارسال سیگنال‌های تازه سیاستی کاهش یافته بود. ابتدای هفته گذشته، تصور عمده معامله‌گران این بود که رئیس مهم‌ترین نهاد سیاستگذار پولی جهان، در سخنرانی خود در «جکسون هول» به مناسب بودن شرایط برای تشدید انقباض پولی اشاره خواهد کرد.

 

این تصور باعث رشد شاخص دلار و فشار بر فلز زرد شد. با این همه، ارزش دلار روزهای پنج‌شنبه و صبح جمعه در آستانه سخنرانی رئیس بانک مرکزیآمریکا تعدیل شد تا روند طلا نیز تحت‌تاثیر قرار بگیرد. پیش از سخنرانی یلن، اعلام بازبینی رشد فصل دوم آمریکا به 1/ 1درصد باعث جهش بهای طلا شد. در نهایت یلن ساعت 18:30 روز گذشته به وقت تهران پشت تریبون سمپوزیوم 2016 جکسون هول رفت تا مهم‌ترین موضع‌گیری آگوست را داشته باشد. یلن در سخرانی خود گفت که به‌دلیل بهبود وضعیت بازار کار و انتظارات درباره متوسط رشد اقتصادی، احتمال افزایش نرخ‌های بهره ایالات‌متحده افزایش یافته است. یلن به زمان مناسب افزایش نرخ بهره وجوه فدرال اشاره‌ای نکرد، اما تفسیری که بیشتر رسانه‌ها از گفته‌های او داشتند این بود که کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در سال جاری میلادی دست به تشدید انقباض پولی خواهد زد. یلن روز جمعه گفت:‌ «اقتصاد ایالات‌متحده در حال نزدیک شدن به اهداف مقرر خود در اشتغالزایی حداکثری و ثبات قیمت‌ها است.» پس از انتشار این خبر، شاخص دلار با جهش و بهای طلا با سقوط مواجه شد. البته هضم «تدریجی» بودن افزایش نرخ‌های بهره که مورد اشاره رئیس بانک مرکزی آمریکا بود ظرف چند دقیقه روند بازارها را معکوس کرد.

اونس طلا که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه روی قیمت‌های 1336 و 1337 دلار ایستاده بود، روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه قیمت‌های 1324 و 1322 دلار را تجربه کرد تا روز جمعه هم با قیمت 1324 دلار آغاز شود. اونس تا ساعت 18:30 روز جمعه به قیمت 1330‌ دلار رسید و بعد با رسیدن خبر موضع‌گیری رئیس فدرال رزرو رو به نوسان شدید گذاشت. قیمتی که تا ساعت 7 عصر برای اونس ثبت شد، 1340 دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی آگوست رقم خورده باشد.

منبع:سایت طلا 

www.daryna.ir

کالاهایی که دیده اید