آیا تداوم افزایش انس طلا ادامه خواهد داشت ؟


آیا تداوم افزایش انس طلا ادامه خواهد داشت ؟

تاریخ انتشار: 1396/01/24 10:34 | بازدید: 1555


در روز چهارشنبه انس جهانی در ادامه تنشهای ژئوپلیتیکی به بالاترین سطح قیمت از اوایل نوامبر رسد .به طوری که با 0.3 درصد افزایش برای تحویل ژوئن در بازار نیویورک به 1278.10 دلار رسید 
در  روز سه شنبه در بالای متوسط حرکت 200 روزه که در 1260.49 دلار قرار داشت، بسته شد که منعکس کننده شکل گیری حرکت صعودی این فلز ارزشمند بود.
لوکمان اوتونوگا، تحلیلگر شرکت FXTM در یادداشتی نوشت:
با تشدید ریسک سیاسی در اروپا وادامه  تنشهای ژئوپلیتیکی در سراسر جهان و، تقاضا برای داراییهای پرریسک(سهام) را در هفته جاری محدود کرد و عقب نشینی بازارهای سهام جهان را بدنبال داشت.مجموعه ای از نگرانیهای ژئوپلیتیکی از تنشهایی که پس از حمله هوایی اخیر آمریکا به یک پایگاه هوایی سوری در خاورمیانه ایجاد شده و روابط میان واشنگتن و مسکو را پرتنش کرده است تا افزایش نگرانیها نسبت به کره شمالی، سرمایه گذاران را نگران ساخته و آنها را متقاضی داراییهای امن کرده است. تحلیلگران می گویند با خرید طلا به عنوان دارایی امن، اخیرا ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری تحت پشتیبانی طلا افزایش پیدا کرده است. طبق گزارش کومرس بانک،درمعاملات چهارشنبه انس طلای جهانی  به بالاترین قیمت پنج ماه اخیر به دلار و بالاترین قیمت هشت ماه اخیر به یورو صعود کرد. علاوه بر خرید سفته ای، علاقه به خرید فیزیکی طلا دوباره افزایش پیدا کرده و در دو روز گذشته 7.6 تن طلا وارد صندوقهای سرمایه گذاری تحت پشتیبانی طلا شده است.

شرایط سیاسی جاری، بازارهای سهام را تحت فشار قرار داده و در مقابل از طلا و اوراق قرضه دولتی پشتیبانی کرده است. بازده اوراق خزانه 10 ساله آمریکا روز چهارشنبه به پایین 2.30 درصد رسید. به گفته جولیان فیلیپس، پس از حمله نظامی تنبیهی اخیر از سوی ترامپ، به نظر می رسد که وی قادر است همین کار را با کره شمالی انجام دهد. در نتیجه داراییهای امن که در میان آنها طلا و نقره قرار دارند، مورد توجه هستند. دلار که بر کالاهای قیمت گذاری شده به این ارز تاثیر می گذارد، روز چهارشنبه در زمان بسته شدن قیمت طلا تقریبا بدون تغییر بود و شاخص دلار آمریکا در 100.76 واحد ایستاد. طلا در نمودارهای روزانه در وضعیت مثبتی قرار دارد و انتظار می رود با تسریع فرار سرمایه گذاران به سوی دارایی امن، قیمت این فلز افزایش بیشتری پیدا کند. در این بین، تحلیلگران گولدمن ساش انتظار دارند طلا در نیمه دوم امسال با افزایش نرخهای بهره آمریکا، عقب نشینی کند اما به دلیل ابهاماتی که نسبت به نرخهای بهره وجود دارد، نسبت به دورنمای بلندمدت مطمئن نیستند. گولدمن در یادداشت تحقیقاتی که روز چهارشنبه منتشر کرد، قیمت هر اونس طلا را در سه ماه آینده 1200 دلار، در شش ماه آینده 1200 دلار و در 12 ماه آینده 1250 دلار پیش بینی کرد. تحلیلگران این بانک گفتند: اگرچه احتمال تشدید تنشهای ژئوپلیتیکی یا ابهامات پیرامون سیاست ترامپ وجود دارد اما انتظار می رود در سه ماه آینده با بهبود آمار اقتصادی آمریکا و متعاقب آن افزایش نرخهای بهره، قیمت طلا پایینتر رود.
منبع : اتحادیه طلا و جواهرات تهران 
www.daryna.ir 

کالاهایی که دیده اید