افزایش نرخ بهره آمریکا قیمت طلا را تا 1270 دلار کاهش خواهد داد


افزایش نرخ بهره آمریکا قیمت طلا را تا 1270 دلار کاهش خواهد داد

تاریخ انتشار: 1395/06/09 22:17 | بازدید: 1496


به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی خلیج تایمز، قیمت طلا از 1930 دلار در سپتامبر 2011 میلادی تا 1050 دلار کاهش یافت ولی بار دیگر از ابتدای سال 2016 تاکنون با رشد 24 درصدی روبرو شده و به بالاتر از سطح 1300 دلاری رسیده است.

بر اساس این گزارش اظهارات اخیر جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره تا پایان امسال همچنان وجود دارد و این مساله می تواند فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا و سایر کالاهای راهبردی وارد کند.

دستبند طلا دستبند چرم و طلا آویز ساعت

البته یلن بر این مساله تاکید کرده است که هرگونه افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده بستگی به آمارهای اقتصادی آمریکا خواهد داشت. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که اگر فدرال رزرو نرخ بهره را در شرایط کنونی افزایش دهد این مساله می تواند قیمت طلا را تا سطح 1270 دلاری کاهش دهد.

اگر فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده نرخ بهره را افزایش ندهد، دلیلی برای عدم افزایش قیمت طلا وجود ندارد و قیمت این فلز زرد همچنان به روند صعودی ادامه می دهد.

برخی تحلیلگران بر این باورند که مصرف کنندگان آمریکایی دیگر مانند گذشته مانند موتور محرک رشد اقتصادی جهان عمل نمی کنند چرا که شرایط اقتصادی ژاپن و اروپا نیز دیگر مانند گذشته امیدوار کننده نیست. بانکهای مرکزی اروپا و ژاپن نرخ بهره منفی را در دستور قرار داده اند تا با رکود اقتصادی مقابله کنند.

کاهش شدید خرده فروشی در آمریکا طی سال های اخیر و کاهش رشد اقتصادی چین در ماه های گذشته نیز موجب افزایش نگرانی ها نسبت به اوضاع اقتصادی جهان شده است.

بحران بدهی آمریکا و سایر اقتصادهای توسعه یافته و نوظهور نیز نگرانی ها نسبت به وقوع بحران مالی دیگر در اقتصاد جهانی را به شدت افزایش داده است.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز موجب شده است تا سرمایه گذاران زیادی برای حفظ ارزش دارایی و سرمایه خود به بازار طلا روی آورند.

بانکهای مرکزی اروپا، ژاپن، بریتانیا و چین و روسیه طی ماه های گذشته نرخ بهره را کاهش داده اند و سیاست های انبساطی پولی جدیدی را اجرا کرده اند.

ادامه تنش های سیاسی و جنگ داخلی در یمن و سوریه و سایر مناطق جهان نیز می تواند عامل مهم و تعیین کننده ای برای نوسانات قیمت طلا در ماه های آینده باشد.

منبع :سایت طلا 

کالاهایی که دیده اید