امنیت، ارمغان گواهی سپرده طلا


امنیت، ارمغان گواهی سپرده طلا

تاریخ انتشار: 1395/06/02 15:40 | بازدید: 1457


درحال‌حاضر معاملات آنلاین سکه در بورس کالا با حجم و ارزش قابل قبولی در حال اجراست و فعالان بازار نیز از روند رو به رشد خرید و فروش آنلاین سکه در بورس کالا در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهند. نگاهی به معاملات گواهی سکه طلا در بورس کالای ایران نشان می‌دهد این بازار رفته‌رفته مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گیرد. به اعتقاد کارشناسان، معاملات گواهی سپرده سکه در بورس کالا که حکم همان معاملات نقدی در بستری امن، شفاف و آنلاین را دارد، می‌تواند اطمینان خاطر را برای معامله‌گران سکه به همراه داشته باشد و دغدغه حمل و نگهداری فیزیکی سکه طلا که یکی از نگرانی‌های مهم دارندگان سکه طلا است را برطرف کند. از سویی معامله این اوراق نیز بدون هرگونه مراجعه فیزیکی به فروشندگان سکه طلا انجام می‌شود که می‌تواند گاهی نگرانی‌های حاصل از جعلی و تقلبی بودن سکه را نیز برطرف کند.

لزوم فرهنگ‌سازی مناسب

مدیر معاملات کارگزاری بانک صنعت و معدن معتقد است، گواهی سپرده طلا به دلیل امنیت زیادی که دارد، می‌تواند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد. رضا مناجاتی  با اشاره به اینکه نگهداری سکه همواره مشکلاتی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته است، بیان کرد: با گواهی سپرده طلا، سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون نگرانی آن را نگهداری کنند که این موضوع یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این گواهی به‌شمار می‌آید. وی یکی دیگر از مزایای گواهی سپرده طلا را کاهش سفته‌بازی سکه دانست و اظهار کرد: سکه در بازار داخلی براساس دلار و انس جهانی قیمت‌گذاری می‌شود و معاملات سکه در بورس کالا و همچنین گواهی سپرده طلا نقش چندانی در تعیین قیمت‌ها ندارد اما موجب خواهد شد سفته‌بازی در این بازار کاهش پیدا کند.

دستبند طلا دستبند چرم و طلا آویز ساعت

مناجاتی با اشاره به اینکه گواهی سپرده طلا موجب کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری می‌شود، بیان کرد: باید معادل گواهی سپرده طلا، در بانک‌ها سکه وجود داشته باشد و با توجه به کاهش هزینه نگهداری و ریسک آن، به مرور بسیاری از خانواده‌هایی که برای سرمایه‌گذاری سکه خریداری می‌کردند، به خرید گواهی سپرده روی می‌آورند. مناجاتی یکی از راه‌های رونق این معاملات را فرهنگ‌سازی در این زمینه دانست و اظهار کرد: باید اطلاع‌رسانی دقیقی در این زمینه شود زیرا بسیاری از افرادی که ریسک‌گریز هستند، حاضر به ورود پول‌های خود به بورس و بورس کالا نیستند. بنابراین باید آموزش‌های لازم به افراد داده شود که سپرده طلا برای آنها هیچ‌گونه ریسکی به همراه نخواهد داشت.

کاهش ریسک نگهداری طلا

در این‌باره یکی دیگر از کارگزاران بورس کالا نیز معتقد است، به وسیله گواهی سپرده سکه طلا مردم به جای آنکه سکه خریداری‌شده خود را در خانه‌هایشان نگهداری کنند، با امنیت بیشتری تنها گواهی آن را در خانه نگهداری می‌کنند.

احمد بیات  با اشاره به اینکه گواهی سپرده طلا ریسک نگهداری طلا را کاهش داده است، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این گواهی‌ها امنیت زیاد آنهاست. به این ترتیب سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون قبول ریسک و هزینه نگهداری سکه، تنها گواهی آن را در منزل داشته باشند. وی با اشاره به اینکه گواهی سپرده طلا می‌تواند شفافیت و امنیت برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد، بیان کرد: هنگامی که فرهنگ‌سازی مناسبی در بازار به وجود آید، به‌طور قطع سرمایه‌گذاران بیشتری با این ابزار آشنا می‌شوند و حجم تقاضا افزایش پیدا می‌کند.

بیات با اشاره به اینکه در بلندمدت امکان تسویه معاملات آتی سکه با گواهی سپرده طلا ایجاد خواهد شد، اظهار کرد: این موضوع باعث خواهد شد بازار آتی سکه نیز از رونق برخوردار شود.

وی با اشاره به اینکه آینده معاملات گواهی سکه در بورس کالا بسیار شفاف است، بیان کرد: با توجه به قابلیت‌هایی که بورس کالا در اختیار دارد و در صورتی که فرهنگ‌سازی خوبی نیز در این‌باره شود، به طور قطع آینده این بازار روزبه‌روز بهتر خواهد شد.

خرید آنلاین در بستری امن و آسان

یکی از کارشناسان و فعالان بازار طلا نیز در رابطه با آغاز معاملات سکه در بورس کالا به صورت آنلاین می‌گوید: پس از راه‌اندازی و رونق معاملات آتی سکه در بورس کالا، این بار خرید و فروش آنلاین سکه در سامانه برخط سهامداران و در بستری امن و آسان را شاهد هستیم که این معاملات به زودی و با اطلاع‌رسانی گسترده رونق خواهد گرفت.

به گزارش بوس کالا، احسان احمدلو پیش‌بینی کرد که در آینده، مردم به جای خریداری سکه با هدف سرمایه‌گذاری یا دادن هدیه در مناسبت‌های مختلف، از گواهی سکه که همان حکم سکه را دارد استفاده کنند؛ مانند امروز مردم به جای پول نقد به‌عنوان کادو از کارت‌های هدیه استفاده می‌کنند.

وی یکی از مزایای اصلی خریداری گواهی به جای سکه را امنیت بالای آن خواند و بیان کرد: دغدغه نداشتن نسبت به سرقت و نگهداری آن و از سوی دیگر دارندگان گواهی سکه می‌توانند در لحظه، اقدام به فروش سکه کنند و نیازی به مراجعه حضوری آنها به صرافی‌ها و طلافروشی‌ها نیست.

رونق روزافزون

معامله این اوراق بدون هرگونه مراجعه فیزیکی به فروشندگان سکه طلا انجام می‌شود که می‌تواند گاهی نگرانی‌هایی ازجمله جعل و تقلبی بودن سکه را نیز به‌طور کامل مرتفع کند. بر این اساس با توجه به کارکردهای مهم این ابزار در راستای رفع دغدغه امنیت نگهداری سکه طلا و همچنین رفع نگرانی احتمالی اصل نبودن سکه‌های طلای فیزیکی در بازار و همچنین سهولت درج اطلاعات سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه طلا در اطلاعات پرتفوی سرمایه‌گذاران بورسی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به نظر می‌رسد شاهد رشد و توجه روزافزون به این ابزار از سوی فعالان بازار سهام و اوراق بهادار نیز خواهیم بود.

براساس ابلاغیه اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار، سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده کالایی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجاز شده است که براساس این ابلاغیه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری «در سهام»، «مختلط» و «در اوراق بهادار با درآمد ثابت» می‌توانند با اضافه کردن موضوع امکان سرمایه‌گذاری در «گواهی سپرده کالایی» در اساسنامه و امیدنامه خود و پشت‌سر گذاشتن تشریفات مقرر، حداکثر تا ۵درصد از کل دارایی‌های صندوق را در این اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند.

منبع: سایت طلا  

کالاهایی که دیده اید