داستان طلا


داستان طلا

تاریخ انتشار: 1395/05/20 21:20 | بازدید: 2047


كاليفرنيا سال 1848

داستان طلا نيز مانند اين فلز، گرانبها و پيچيده است. بر سر آن جنگ به راه مي‌افتد و عشق به‌وسيله‌ي آن ابراز مي‌شود. مصريان باستان طومارهاي خود را با درخششي آفتاب‌گون از طلا مي‌نوشتند. ستاره‌شناسان از آيينه‌هاي طلااندود براي گرفتن عكس از اجرام آسماني استفاده مي‌كردند. 325 سال قبل از ميلاد مسيح يونانيان از " گيبرالتار Gibraltar " تا آسياي صغير به استخراج طلا پرداختند. در سال 1848،" جيمز مارشال James Marshall " هنگام احداث كارخانه‌ي چوب‌بري در نزديكي " ساكرامنتو  Sacrament" به‌طور تصادفي تكه‌هاي طلا يافت،

دستبند طلا دستبند چرم و طلا آویز ساعت

اين امر موجب هجوم مردم به سمت كاليفرنيا براي كشف طلا شد. طلا به‌عنوان گنجينه‌ي ملي در خزانه‌ها نگهداري مي‌شود، اين فلز داراي منطقي انكارناپذير است همچنين به‌عنوان جادويي تكذيب ناپذير در مقبره‌‌هاي فرعون‌ها و ديگر سلاطين كشف شده است. در بخش تاريخچه به توضيح لحظات حساس در تاريخچه‌ي طلا اكتفا مي‌كنيم. در بخش‌هاي بعد به توضيح رابطه‌ي ميان عرضه و تقاضا، تاريخچه قيمت طلا، ثبات طلا و نقش طلا در جامعه خواهيم پرداخت. آمار و ارقامي كه در اين مطلب خواهيد خواند طي قرن‌ها از سراسر جهان جمع‌آوري شده‌ است.

عرضه و تقاضا

طلا فلزي كمياب است. امروزه 165000 تن متريك ( تن هزاركيلويي ) طلا بر روي سطح زمين وجود دارد. چنانچه هر اونس از اين فلز را به دقت كنار يكديگر قرار دهيم، تنها يك مكعب 20 متري ( در هر جهت ) خواهيم داشت. در تمامي بخش‌ها و نقاط كره‌ي زمين براي اين كالاي محدود و طبيعي تقاضا وجود دارد. امروزه 60 درصد از طلاي استخراج شده براي ساخت جواهرات مورد استفاده قرار مي‌گيرد. چين و هند با اقتصادهاي درحال توسعه بزرگترين مصرف‌كنندگان اين فلز به‌شمار مي‌آيند. طلا در شرق آسيا، هند و خاورميانه داراي مفهوم فرهنگي قدرتمندي مي‌باشد.

تاريحچه قيمت طلا

اواخر قرن هفدهم، لندن مركز تجارت فلزات به‌شمار مي‌آمد به همين دليل اين شهر زادگاه قيمت رسمي طلا محسوب مي‌شود. در سال 1696 هنگامي كه " بانك انگليس Bank Of England " به‌صورت غيررسمي " استاندارد طلا " را پديد آورد، بر اهميت طلا افزود. پس از ضرب سكه‌هاي طلا، پول در گردش، از نقره به سكه تغيير يافت. اوايل قرن هجدهم جايگاه لندن به‌عنوان مركز تجارت طلا تثبيت شد و سرمايه‌هاي جهاني طلا در اين شهر پخش شدند. در سال 1717، ايزاك نيوتن، ارباب ضرابخانه، قيمت هر اونس طلا را 25/ 4 پوند تعيين كرد كه طي دويست سال بعد از آن نيز تا حدود زيادي ثابت ماند.

طي قرن نوزدهم، ديگر كشورها نيز به شركت‌كنندگان درخور اهميت اين بازار مبدل شدند. به دنبال كشف طلا در كاليفرنيا، استراليا و افريقاي‌جنوبي به روند عرضه‌ي طلا تسريع بخشيده شد به اين ترتيب تجارت طلا ظهور پيدا كرد.
اواخر دهه‌ي 1800 چند كشور ديگر استانداردهاي طلاي خود را به كار گرفتند، به اين ترتيب لندن اهميت خود را به‌عنوان مركز طلاي جهان از دست داد. اما از آنجايي كه بانك انگليس به دنبال احياي جايگاه لندن بود در سال 1919 با هفت معدن طلا در افريقاي‌جنوبي قراردادي تنظيم كرد كه به موجب آن معادن مذكور موظف به ارسال طلاي استخراج شده به لندن براي تصفيه بودند. اين شركت‌ها موافقت كردند كه تمامي طلاي خود را از طريق بانك " ان. ام . روتس چايلد N.M.Rothschild " به قيمت توافقي اعضاي پنج‌گانه به فروش برسانند. به اين ترتيب جايگاه لندن دومرتبه احيا شد. در بازارهاي امروز، مبادله‌ي طلا و مشتقات آن قيمت روزانه‌ا‌ي را تعيين مي‌كند و تثبيت روزانه دوبار در ساعت‌هاي 10 صبح و 3 بعدازظهر انجام مي‌شود. در سال 1968 بانك ان . ام . روتس چايلد به مناسبت گشايش بازارهاي امريكا، تثبيت قيمت در ساعت 3 بعدازظهر را ابداع كرد كه هم‌اكنون اهميت آن از قبل بيشتر مي‌باشد. با وجود آنكه توافق براي تثبيت قيمت طلا از آغاز تاكنون تغييري نكرده است هيچ يك از بانك‌هاي اصلي عضو اين پيمان در حال‌حاضر جزيي از آن محسوب نمي‌شود، اعضاي جديد شامل " نووا اسكاتيا Nova Scatia "،" بانك باركليز  Barclay's Bank"،" بانك دوچه Deutche Bank "،" بانك اچ اس بي سي امريكا HSBC Bank " و " سوسايته جنرالSociete Generale  " مي‌شوند كه رييس آن سالانه تغيير مي‌كند. قيمت طلا بر اساس اين پيمان بر مبناي سه ارز: دلار امريكا، استرلينگ و يورو به ازاي هر اونس گزارش مي‌شود. با در نظر گرفتن اهميت بازارهاي امريكا و دلار به‌عنوان ارز مهم دنيا، اغلب تجار قيمت طلا را بر اساس دلار گزارش مي‌كنند.


ثبات طلا

از قرن چهاردهم قدرت خريد طلا تا حدود زيادي ثابت باقي مانده است به بيان ساده‌تر همواره با قيمت يك اونس طلا امكان‌ خريد يك دست لباس كامل ( با قيمت مناسب ) وجود داشته است. البته اين موضوع در مورد قرن چهاردهم مصداق دارد زيرا در آن زمان بهاي يك اونس طلا برابر با 25/ 1 تا 33/ 1 پوند بود، صحت اين مسأله تا قرن هجدهم و حتي اوايل قرن حاضر ( 2000 تا 2008 ) مورد تأييد است يعني هنگامي كه يك اونس طلا در حدود 472 دلار ( 269 پوند ) بود. حتي نرخ ارز بين طلا و كالا طي قرن‌ها به نسبت ثابت بوده است.
اين مسأله در مورد دلار صحت ندارد به‌طور مثال در سال 1900 به وسيله يك دلار امكان خريد 5/ 14 قرص نان فراهم بود اما امروزه تنها مي‌توان4/ 3 قرص نان را با يك دلار خريد. با وجود آنكه تورم و ديگر عوامل، ارزش ارزهاي رايج جهان را به يغما برده‌اند، ارزش طلا با ويژگي ذخيره‌سازي به‌عنوان سرمايه، قاطعانه از گزند محفوظ مانده است. به دليل ويژگي خاص، هنگام آشفتگي‌هاي اقتصادي، طلا داراي شهرتي فراوان به‌عنوان سدي در برابر بحران اقتصادي و تورم محسوب مي‌شود.

دستبند طلا

چرا طلا ؟

مقاومت در برابر خوردگي و زنگ‌زدگي

از طلا به‌‌گونه‌اي باورنكردني در طيف وسيعي از فناوري‌ها استفاده مي‌شود. اين فلز به‌دليل ويژگي‌هاي منحصربفردش در هرزمينه‌اي كه به كار رود بهترين عملكرد را خواهد داشت. طلا به علت دارا بودن دو ويژگي رسانايي بالا و مقاومت در برابر خوردگي به‌صورت همزمان بسيار كارايي دارد. اين فلز به دليل برخورداري از ويژگي " سازگاري زيستي BiocomPatibitiy " به‌صورت گسترده در صنايع داروسازي و دندانپزشكي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، به‌علاوه در سال‌هاي اخير شاهد ظهور آن در فناوري نانو مي‌باشيم.


رسانايي

خاصيت هدايت جريان الكتريسيته و حرارت، يكي از ويژگي‌هاي بارز طلاست كه از وسايل الكتريكي جدايي‌ناپذير مي‌باشد. خاصيت رسانايي آن از مس و نقره كمتر است اما برخلاف اين فلزات زنگ نمي‌زند بنابراين قابل اطمينان‌ترين فلز رسانا محسوب مي‌شود.

مقاومت در برابر خوردگي

مقاومت در برابر خوردگي از كارآمدترين ويژگي‌هاي طلا به‌شمار مي‌آيد. به‌طور كلي تنها ماده‌ايي كه داراي قدرت از بين بردن ( ايجاد خوردگي و زنگ‌زدگي ) طلا مي‌باشد مخلوطي از نيتريك و هيدروكلريك ( جوهر نمك ) است و طلا در كاربردهاي روزانه دچار خوردگي و زنگ‌زدگي نمي‌شود. بنابراين ويژگي مذكور طلا، به‌عنوان عنصري مهم براي آبكاري ( پوشاندن ) اتصالات، مي‌باشد زيرا در چنين قطعاتي، اتصال فوري بين سطح دو فلز براي تضمين رسانايي الكتريكي بسيار مهم مي‌باشد.

چكش‌خواري

طلا فلزي چكش‌خوار است. طلا را درحالت نرم مي‌توان بدون حرارت چكش‌كاري كرد و از آن " تكه‌ايي كامل و تك‌بلوري Wafer " به ضخامت 000013/ 0 ساتني‌متر ساخت. همچنين از يك اونس طلاي خالص مي‌توان يك ورق در ابعاد 90 مترمربع به ضخامت 000018/ 0 سانتي‌متر ساخت.

شكل‌پذيري

طلا فلزي شكل‌پذير است و از يك اونس آن مي‌توان مفتولي به طول 80 كيلومتر و قطر 5 ميكرون ساخت. به دليل خاصيت كليدي مذكور از طلا به‌صورت گسترده در توليد مفتول در صنايع الكترونيكي استفاده مي‌شود.
سازگاري‌زيستي
به علت دارا بودن ويژگي سازگاري‌زيستي، طلا در بدن انسان عملكردي عالي دارد، از اين‌رو در برخي درمان‌ها طلا به‌عنوان ماده‌اي طبي در بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. از آنجايي كه طلا در برابر عفونت‌هاي ميكروبي بسيار مقاوم است از آن در كاشت‌هايي ( قرار دادن قطعات خارجي داخل بدن ) كه احتمال عفونت آنها بسيار بالا است به‌طور مثال در گوش داخلي استفاده مي‌شود.

كاتاليز

كاتاليزور ماده‌اي است كه سرعت انجام فعل و انفعالات شيميايي را افزايش مي‌دهد بدون آنكه در واكنش مصرف شود ( يعني در پايان كاتاليزور دست نخورده باقي مي‌ماند ) كاتاليزورها ضروري‌ترين اجزاء بسياري از فرايندهاي صنعتي مي‌باشند كه در توليد مواد شيميايي، غذايي و ديگر موارد مورد استفاده قرار مي‌گيرند. طلا يك كاتاليزور فعال در بسياري از واكنش‌هاي مهم تجاري مي‌باشد و كاربرد آن در اين زمينه درحال افزايش است.

فناوري نانو

تفاوت فراواني بين ويژگي‌هاي طلا به‌صورت توده و در قالب ذرات بسيار ريز وجود دارد. خصوصيات طلا در مقياس نانو تفاوت فراواني با ويژگي‌هاي كلي آن دارد.

منبع :http://www.tgju.org

 

 

کالاهایی که دیده اید