بازارهای جهانی طلا و ارز چشم انتظار تعیین نرخ بهره آمریکا


بازارهای جهانی طلا و ارز چشم انتظار تعیین نرخ بهره آمریکا

تاریخ انتشار: 1395/06/09 14:26 | بازدید: 1415


 بر اساس ارزیابی های اداره مطالعات و سازمان های بین المللی بانک مرکزی ایران، موضوع افزایش نرخ بهره در آمریکا در ماه های گذشته به یکی از گزینه های اثرگذار بر بازارهای مالی و پولی جهان تبدیل شده است.

نشست ماه پیش کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا که به دلیل اختلاف نظر اعضا بدون تصمیم گیری خاص به پایان رسید و تصمیم گیری ها به ماه سپتامبر که از 11 شهریور آغاز می شود، موکول شده است.
با این حال، برگزاری نشست سالانه «جکسون هول» در آمریکا با حضور رییسان بانک های مرکزی کشورهای بزرگ اقتصادی و سخنرانی چهره های موثر فدرال رزرو آمریکا در آن، آثار روانی خود را بر نرخ برابری ارزها و نیز بازار جهانی طلا گذاشت.

دستبند طلا دستبند چرم و طلا آویز ساعت
پیش از برگزاری این نشست و تا پنجشنبه گذشته شاخص دلار نوسان چندانی بویژه در روزهای دوشنبه و سه شنبه در بازارهای جهانی نداشت و حتی روز چهارشنبه اندکی تقویت شد، اما روز پنجشنبه با تضعیف ارزش رو برو بود.
برگزاری این نشست در روزهای پنجشنبه و جمعه و اظهارات چهره های کلیدی بانک مرکزی آمریکا که بر افزایش نرخ بهره قبل از پایان سال و حتی در ماه سپتامبر تاکید دارند، بازار را در شرایط انتظار نگه داشت و حتی برخی فعالان ارز برای کاهش ریسک، اقدام به بستن حساب های خود کردند.
هرچند بهبود شرایط اقتصادی در این کشور و انتشار اخبار مثبت اقتصادی در زمینه رشد فروش خانه های نوساز و سفارشات صنعتی دورنمای رشد اقتصادی این کشور را برای سرمایه گذاران روشن کرده است، اما آنها افزایش نرخ بهره را مبنایی برای تصمیم گیری های آتی خود قلمداد می کنند.
فعالان بازارهای جهانی باور دارند که انتشار اخبار امیدوارکننده از رشد اقتصادی آمریکا آنچنان که باید، نتوانسته به تقویت دلار در برابر سایر ارزها کمک چندانی کند و نرخ بهره بازیگری است که هرنوع تصمیم گیری درباره آن آینده نرخ برابری ارزها و فلز طلا را تعیین می کند و بر قیمت جهانی نفت نیز اثرگذار است.
سخنرانی رییس فدرال رزرو و اینکه وی بر خلاف موضع گیری های گذشته خود، اعلام کرد که این بانک به زمان افزایش نرخ بهره سیاستی خود نزدیک تر شده است، بخش دوم تحولات بازار ارز را در هفته گذشته رقم زد و موجب تقویت دلار در برابر سایر ارزها شد.
خانم جانت یلن (Janet Louise Yellen ) رییس بانک مرکزی آمریکا در سخنانی تاکید کرد که شرایط برای افزایش نرخ بهره آمریکا مهیاتر شده است و فدرال رزرو به زمان افزایش دوباره نرخ بهره کلیدی نزدیک می شود.
برخی کارشناسان این اظهارات را دو پهلو ارزیابی کردند، اما بخشی از سرمایه گذاران و فعالان بازارهای طلا و ارز، آن را صریح ترین سخنان وی در این زمینه دانسته و به آینده نرخ بهره در آمریکا خوش بین شدند.
ارزیابی ها در ارتباط با تغییرات بین ارزهای عمده، ین ( ژاپن) و فرانک (سوییس) به دلیل ماهیت کاربردی آنها در بازارهای مالی نسبت به افزایش نرخ بهره آمریکا حساسیت بیشتری دارند و نیز ارزهای نوظهور همچون راند (آفریقای جنوبی) و رئال (برزیل) هم نسبت به تغییرات نرخ بهره آمریکا بسیار حساسند، مشهود بوده است.

منبع : سایت طلا 

کالاهایی که دیده اید