راز سنگهای ماه تولد


راز سنگهای ماه تولد

تاریخ انتشار: 1395/05/20 08:36 | بازدید: 2650


 

سنگ ماه تولد شما اگه تصور می کنید حاصل هزاران سال خرد ، رمز وراز عرفانی و مطالعات نجومی است می تواند حاصل یک پدیده مدرن باشد .

مقدمه :

سنگهای ماه تولد  چگونه می‌تواند با شادی شما در ارتباط باشد و آیا اصلاً ارتباطی میان این دو مقوله وجود دارد؟ گفته می‌شود استفاده از جواهرات و سنگ‌های قیمتی که با ستاره شما هم‌تراز است می‌تواند باعث افزایش انرژی و بهبود خلق و خوی شما شود. بسیاری از خانم‌ها وابستگی و ارتباط عمیقی با سنگ ماه تولد خود دارند و برای نشان‌دادن اهمیت مراحل بزرگ زندگی خود نظیر نامزدی، ازدواج و تولد نوزاد از سنگهای ماه تولد استفاده می‌کنند. به طوری که متولدین برج سرطان، شیفته مروارید هستند در حالی که قوچ‌های برج حمل از درخشندگی و تلألو سنگ‌های آبی لذت می‌برند. سنگ‌های ماه تولد، عامل ایجاد برخی خصوصیات در شخص استفاده‌کننده از آن‌ها دانسته‌اند و علاوه بر انرژی‌زایی و این‌گونه مسائل قدرت حفاظت نیز از خصوصیات برخی از این سنگ‌ها است. به طور مثال «آکوامارین» شما را در برابر خطرات سفرهای دریایی محافظت می‌کند

شاید شناسایی سنگ‌های ماه تولد کمی  برای شما گیج‌کننده باشد وگاهی چندین سنگ به یک ماه خاص نسبت داده شده است. گاهی نیز سنگ ماه تولد شما که تصور می‌کنید حاصل هزاران سال خرد، رمز و راز عرفانی و مطالعات نجومی است می‌تواند حاصل یک پدیده مدرن باشد.

رمز گشایی از سنگ های ماه تولد در طول تاریخ
قدمت و ایده سنگ ماه تولد به دوران باستان بازمی‌گردد و یونانیان، مصریان، رومیان، پارسیان و سرخ‌پوستان هر یک سنگ‌های مختلفی را به هرماه ازسال اختصاص داده‌اند. سیستم سنگ ماه تولد که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد از سیستمی انجیلی مربوط به چهل سال پس از میلاد مسیح اقتباس شده است. «تیتوس فلاویوس یوسفوس» مورخ در آن زمان مدعی است که 12 سنگ دربنای یادبود هارون-برادربزرگتر حضرت موسی- با ماه‌های سال و نشانه‌های زودیاک ارتباط ویژه‌ای دارد.

در قرن 18 میلادی اعتقاد به استفاده از سنگها در پوشش لباس وجواهرات از  کشور لهستان آغاز و از آنجا به سراسر جهان گسترش یافت به طوری که تعلق سنگ های جواهر به هریک از ماه های سال مرسوم ومتداول گردید،تصور براین بوده  که سنگ ماه تولد هر فرد او را تحت نفوذ خود دارد .این باوراز  از آن ناشی می شود که که انسانها، سنگهارا موجودات کیهانی می دانستند .

 در سال 1912 انجمن ملی جواهرات ایالات متحده فهرستی ازاین سنگ‌ها تهیه کرده است که امروز نیز مورد استفاده و مبنای سنگ‌های ماه تولد است

سنگ های ماه تولد در یک نگاه    

ماه

فروردین

اردیبشت

خرداد

تیر

مرداد

شهریور

مهر

آبان

آذر

دی

بهمن

اسفند

سنگ ماه تولد

الماس

زمرد

مروارید

یاقوت

زبرجد

یاقوت کبود

اپال

سیترین

فیروزه

گارنت

آمیتیست

آکوامارین

سیاره

مریخ

ونوس

عطارد

ماه

خورشید

عطارد

زهره

مریخ

مشتری

زحل

اورانوس

مشتری

عنصر

آتش

خاک

باد

آب

آتش

خاک

باد

آب

آتش

آب

باد

آب

چاکرا

تاج

قلب

قلب

ریشه

قلب

گلو

-

شبکه خورشیدی

گلو،قلب ،چشم سوم

ریشه

پیشانی وتاج

گلو

گل

سوئیت پی

سوسن

رز

لارکس پر

گلایل

مینا

همیشه بهار

داوودی

نرگس

میخک

بنفشه

نرگ

   

    

الماس : سنگ ماه آوریل – 12 فروردین تا 10 اردیبهشت

از کلمه یونانی  adamas به معنای شکست ناپذیر گرفته شده  وبه رنگهای ،بی رنگ ، زرد ، قهوه ای ، سیاه ، آبی ، سبز یا قرمز ، صورتی ، برنز ، قهوه ای ، یاس بنفش وبه صورت طبیعی و مصنوعی در صنعت جواهرات به کار برده می شود

الماس سمبل و نماد محبت، قدرت و عشق ماندگار و ابدی است. الماس محبوب‌ترین سنگ برای حلقه نامزدی است و برای آن دسته از افراد که به قدرت شفابخشی کریستال‌ها و بلور درمانی اعتقاد دارند باید گفت که الماس‌ها قدرت فکری را تقویت و جنون را درمان می‌کند

الماس  به عنوان نمادی از سنگ ماه متولدین فروردین فصل زمستان و همچنین نمادی از سالگرد ازدواج ، سالهای دهم .سی ام .شصتم و هفتادم در بین جوامع بشری  به کار گرفته می شود .

زمرد : سنگ ماه می – 11 اردیبهشت تا 10 خرداد

زمرد (Emerald)  از واژه یونانی  «اسماراگدوس» به معنای سبز گرفته شده که سرآغاز خوبی برای خوش‌آمدگویی به طبیعت است.

وبه رنگهای  زرد طلايي، زرد مايل به سبز، زرد صورتي، سبز زمردي، سفيد و بي‌رنگ وبه صورت طبیعی ومصنوعی در بازار یافت می شود

 این‌ گوهر زیبا كه‌ همرنگ‌ طبیعت‌ و رنگ‌ زندگی‌ است‌ برای‌ ما ایرانیان‌ شكوه‌ و جلوه‌ای‌ خاص‌ دارد و رنگ‌ آن‌ گنبدهای‌ سبز و مقدس‌ ائمه‌ را تداعی‌ می ‌كند. به‌ همین‌ دلیل‌ بسیاری‌ از خانواده‌ها ترجیح‌ می‌دهند به‌ عروس خانم ها،‌ سرویس‌ زمرد هدیه‌ بدهند.

زمرد  نماد ماه تولد اردیبهشت وفصل بهار وسالهای بیستم و پنجاه وپنجم سالگرد ازدواج می باشد .

مروارید : سنگ ماه ژوئن -11 خرداد تا 9 تیر

 کلمه مروارید ریشه ای لاتین داشته و ریشه آن از کلمه پرنا (perna) که نوعی صدف می باشد و همچنین سفارولا (sphaerula) به معنی کروری شکل گرفته شده است.

اعراب‌ و هندوها از گذشته ‌های‌ دور شیفته‌ مروارید بوده‌اند و بر طبق‌ روایات‌ اعتقاد داشتند كه‌ این‌ گوهر از قطرات‌ شبنم‌ - كه‌ شب‌هنگام‌ از آسمان‌ به‌ دریا فرو می ‌ریزد و در دل‌ صدف‌ها جای‌ می‌گیرد ، به‌ وجود می ‌آید. هندوها بر این‌ باور بوده‌اند كه‌ همراه‌ مروارید بخت‌ بلند هم‌ به‌ آدمی‌ روی‌ می ‌آورد، به‌ همین‌ دلیل‌ به‌ نوعروسان‌ مروارید هدیه‌ می‌ دهند.
در ایران‌ نیز در گذشته‌ و عصر حاضر رسم‌ بر این‌ بوده‌ كه‌ در مراسم‌ عقد یا عروسی‌، مادرشوهر یك‌ رشته‌ مروارید به‌ عروس‌ خود هدیه‌ می ‌كرده‌ است. بسیاری‌ افراد همراه‌ داشتن‌ مروارید را برای‌ خود لازم‌ می ‌دانند و آن‌ را سرچشمه‌ شانس‌ و نیكبختی‌ خویش‌ به‌ حساب‌ می‌آورند. علت‌ این‌ اعتقاد به‌ محل‌ تولید و پیدایش‌ این‌ گوهر، یعنی‌ آب‌ ، برمی‌گردد.

مروارید به عنوان نمادی از سنگ ما تولد خردادوسالهای اول، سوم ، دوازدهم ،سی ام سالگرد ازدواج  می باشد .

یاقوت : سنگ ماه ژوئیه -10 تیر تا 9 مرداد

نام آن از واژه  (Ruby)و به معنی سرخ گرفته شده است .

ياقوت‌ بین‌ سنگ‌های‌ قرمز بیشترین‌ خواهان‌ را دارد و با ارزش‌ ترین‌ است. پس‌ از الماس، ياقوت قرمز سخت‌ ترین‌ كانی‌ محسوب‌ می‌شود و در سایزهای‌ بالاتر از پنج‌ قیراط ، از الماس‌ با ارزش‌ تر است. این سنگ همچنین نماد عشق وعلاقه شدید است و تعجبی ندارند که انتخابی محبوب برای حلقه‌های نامزدی رنگی است ، به طوری که در  میان‌ جواهرات‌ به‌ سلطان سنگها شهرت دارد. یونانیان‌ اعتقاد داشتند كه‌ این‌ سنگ‌ به‌ صاحبش‌ نیروهای‌ خاصی‌ از جمله‌ سلامتی ، دانش ، ثروت‌ و موفقیت‌ در عشق‌ می‌دهد. همچنین‌ آنها معتقد بودند اگر در سمت‌ چپ‌ لباس‌ روی‌ سینه‌ با سنجاق‌ سنگ‌ یاقوتی‌ بگذارند ، زندگی‌ آنها همراه‌ با صلح‌ و صمیمیت‌ می شود و اگر سربازی‌ آن‌ را با خود داشته باشد شكست‌ناپذیر می‌ شود.

این سنگ نمادی از سنگ ماه تولد تیرماه و فصل تابستان و پانزدهم وچهلمین سالگردهای ازدواج می باشد .

زبرجد : سنگ ماه اوت -10 مرداد تا 9 شهریور

نام لایتن آن Peridot می باشد که به اصطلاح در فارسی به آن زبرجد گفته می شود .و به رنگهای سیز وزرد و به صورت طبیعی و مصنوعی در بازار عرضه می گردد .

باور عمومی‌ این‌ است‌ كه‌ همراه‌ داشتن‌ این‌ سنگ‌ به‌ قلب‌ نیرو می ‌بخشد ، گردش‌ خون‌ را منظم‌ می‌ كند و باعث‌ تقویت‌ استخوان ‌ها می ‌شود.
به ‌علاوه، وجود گردنبند پریدوت‌ بر گردن‌ خانم‌ها وقار و جلوه‌ خاصی‌ به‌ آنها‌ می‌ دهد و نیز باعث‌ روشن‌ بینی‌ و بصیرت‌ و غلبه‌ بر اندوه‌ و ناراحتی‌ های‌ روزانه‌ خواهد شد

این سنگ نمادی از ماه مرداد و شانزدهمین سالگرد ازدواج به کار گرفته می شود .

یاقوت کبود : سنگ ماه سپتامبر -10 شهریور تا 8 مهر

یاقوت کبود از واژه لاتین Supphirus به معنی آبی گرفته شده و در آغاز به همه گوهر سنگهای آبی اطلاق می‌شد.

درقرون وسطی مردم بر این باوربودند که یاقوت کبود سمبلی از بهشت و ملکوت است در نتیجه به منظور دریافت عطایای ملکوتی مورد استفاده قرار می گرفت .

سفیر به‌ رنگ‌ های‌ قرمز- قرمز روشن ، صورتی ، زرد و سبز وجود دارد كه‌ همگی‌ فرمول‌ شیمیایی‌ یكسان‌ دارند و عناصر رنگ‌ موجود در آنها باعث‌ تنوع‌ رنگ‌ می ‌شود.
می توان گفت ساخت ‌ انواع‌ حلقه‌ نامزدی‌ با یاقوت کبود در اوایل‌ قرن‌ بیستم‌ باب‌ شده‌ كه‌ هنوز- مخصوصاً در اروپا - مورد علاقه‌ خانم‌ها به ‌ویژه‌ دختر خانم‌هاست.:از جمله‌ خواص آن  این‌ كه‌ برای‌ آرام‌ كردن‌ عصبانیت‌ و تسكین‌ اعصاب‌ مؤثر است.

یاقوت کبود  به عنوان نماد ماه تولد شهریور وفصل پاییز وبیست وسوم وچهل وپنجم و شصت وپنجمین  سالگرد ازدواج می باشد .

اپال : سنگ ماه اکتبر -9 مهرماه تا 9 آبان

واژه‌ اپال (Opalاز كلمه‌ هندی‌ به‌ معنای‌ سنگ، مشتق‌ شده‌ و در فرهنگ‌ سانسكریت‌ به‌ معنای‌ سنگ‌ قیمتی است و به رنگهای سفيد، بي رنگ، زرد، قرمز، قهوه ای، خاكستري و رنگين كماني یافت می شود .

اپال به‌ طلسم‌ خوشبختی‌ معروف‌ است‌ و به‌ خاطر هفت‌ رنگ‌ بودن‌ آن‌ اكثر هنرمندان‌ به‌ خصوص‌ نقاشان، موسیقی دان‌ها و هنرپیشگان‌ از آن‌ استفاده‌ می ‌كنند. این‌ سنگ‌ تأثیر مثبتی‌ در روح‌ و روان دارد، زیرا همان‌ طور كه‌ ذكر شد به‌ سنگ‌ امید و خوشبختی‌ معروف‌ است‌ و همراه ‌داشتن‌ آن‌ در انسان‌ ایجاد شادی‌ می‌ كند و مانع‌ نگرانی، افسردگی، سستی‌ و رخوت‌ می ‌شود.

اپال  به عنوان سنگ ماه تولد مهر و همچنین نمادی از  جهاردهمین و هیجدهمین سالگرد ازدواج می باشد.

سیترین : سنگ ماه نوامبر-10 آبان تا 9 آذر ماه

نام آن برگرفته از citrina، به معنای رنگ لیمویی می باشد.و به رنگ زرد و نارنجی  یافت می شود .در بعضی منابع به سیترین ، توپاز طلایی نیز گفته می شود .

سیترین فرایند فکر کردن را که برای فرایند تخیل خلاقانه لازم است را فعال وهمچنین عملکرد شهودی که از طریق تصاویر درونی ظاهر می شوند را ارتقاء می دهد .

این‌ سنگ‌ سمبل‌ وقار و ابهت،‌ و نشانه‌ شادی‌ و موفقیت‌ است. مصری‌ها سترین  را سمبل‌ خورشید می‌ دانند. یونانی‌ها نیز معتقدند این‌ سنگ‌ به‌ انسان‌ نیرویی‌ خاص‌ می‌ دهد و طلسم‌ و جادو را باطل‌ می ‌كند. حتی‌ در گذشته‌ بر این‌ باور بودند كه‌ اگر كسی‌ این‌ سنگ‌ را همراه‌ داشته‌ باشد از نظرها دور می ‌ماند. رومی‌ها اعتقاد داشتند كه‌ سیترین هوش‌ و وفاداری‌ را افزایش‌ می ‌دهد.

معمولاً برای‌ سنین‌ بالا به‌ شكل‌ انگشتری‌ و برای‌ جوان ‌ترها به‌ صورت‌ مدال‌ با زنجیر ساخته‌ می‌ شود.

سیترین  به عنوان نماد ماه تولد آبان و  چهارمین ،سیزدهمین ،هفدهمین، نوزدهمین و بیست و سومین  سالگرد ازدواج می باشد

فیروزه : سنگ ماه دسامبر -10 آذر تا 10 دی ماه

نام قدیم فیروزه Turquoise است که می تواند از نام ترکیه آمده باشد

در عهد باستان، دو سنگ‌ فيروزهو لاجورد بسیار قیمتی‌ و مهم‌ به‌ شمار می ‌رفتند؛ چنان‌ كه‌ هنگام‌ تقسیم‌ غنایم‌ نسبت‌ به‌ طلا در اولویت‌ قرار می ‌گرفتند؛ و همواره‌ جزو ذخایر با ارزش‌ و مهم‌ پادشاهان‌ بوده‌اند.

فیروزهِ ایران‌ كه‌ معادن‌ اصلی‌ آن‌ در شمال‌ شرقی‌ كشور واقع‌ شده، بهترین‌ و زیباترین‌ نوع‌ این‌ سنگ‌ در دنیا قلمداد می ‌شود و هر نوع‌ فیروزهِ مرغوب‌ را فیروزهِ ایران‌(PERSIAN TURQUOISE) می ‌گویند. اصولاً فیروزه‌ را در دنیا به‌ نام‌ ایران‌ می ‌شناسند و در نمایشگاه‌های‌ جواهر نیز، این‌ سنگ‌ را سمبل‌ كشور ما می‌دانند.

رنگ‌ خالص‌ آبی‌ در فیروزه‌ بسیار كمیاب، و به‌ همین‌ دلیل‌ نوع‌ صاف‌ و صیقلی‌ آن‌ بسیار با ارزش‌ و گران‌ است. اشاره‌ می‌شود، نگین‌های‌ شبه ‌فیروزه‌ در بازار بسیار زیادند؛ بنابراین‌ هنگام‌ خرید باید دقت‌ فراوان‌ داشت.

این‌ كانی‌ كه‌ به‌ رنگ‌ آبی‌ - از روشن‌ تا تیره‌ - است، در اثر حرارت‌ تغییر رنگ‌ می‌دهد و به‌ رنگ‌ سبز مات‌ درمی‌آید. نگین‌ فیروزه‌ در نتیجهِ تابش‌ نور خورشید تبخیر می‌شود و تغییر رنگ‌ می ‌دهد. رنگ‌ فیروزه‌ در تماس‌ با مواد شیمیایی‌ و حتی‌ آرایشی‌ نیز تغییر می ‌كند و جلای‌ آن‌ از بین‌ می ‌رود. بنابراین‌ توصیه‌ می ‌شود هنگام‌ استفاده‌ از مواد آرایشی‌ و یا استحمام‌ و شست‌وشو، جواهرات‌ دارای‌ فیروزه‌ در معرض‌ این‌ مواد قرار نگیرند.

در بازار ایران‌ دو نوع‌ فیروزه‌ پرطرفدار است؛فیروزه‌ نیشابور كه‌ بهترین‌ نوع‌ و گران‌ترین‌ است؛ وفیروزه‌ دامغان‌ و شهر بابک کرمان  كه‌ كیفیت‌ پایین‌تری‌ دارند.

گارنت یا لعل سنگ ماه ژانویه – 11 دی ماه تا 11 بهمن ماه

این کریستال از واژه رومی Pomegranate  مشتق شده است و ازرنگ  قرمز گرفته تا قهوه ای ، سیاه ، نارنجی و سبز متفاوت است .

ماه ژانویه برای غربی‌ها آغازسال جدید و شروعی دوباره است و اعتقاد بر این است که  گارنت سنگ ماه تولد ژانویه سطح اراده، انرژی و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد. رنگ سرخ گون این سنگ ممکن است کمی با آب و هوای سرد و زمستانی این ماه در تضاد باشد اما از خواص گارنت می‌توان به کاهش سموم بدن، کاهش افسردگی و تحریک سوخت و ساز بدن اشاره کرد که کاملا برای یک ماه کریسمسی شاد هماهنگی دارد.

این سنگ به عنوان نمادی از ماه تولد دی ودومین و شصتمین سالگرد ازدواج می باشد .

آمیتیست : سنگ ماه فوریه – 12بهمن تا 9 اسفند

 وجه تسمیه: از واژه آماتیس به معنای بنفش اخذ شده است

وبه رنگ بنفش(رنگ اصلی ) کم‌رنگ تا خیلی پررنگ و نیز رنگ ارغوانی دیده می‌شود

سایه بنفش کمرنگ آمتیست سنگ ماه فوریه نشانی از آرامش و اعتدال است. گفته می‌شود که این سنگ برای دوری از مواد مخدر و مشروبات الکلی مناسب است و درد مفاصل و بی خوابی را درمان می‌کند. ازمنظر تاریخی با کیفیت‌ترین آمتیست‌ها در روسیه یافت می‌شود و در یک دوره تاریخی تنها خانواده سلطنتی از این سنگ استفاده می‌کرده‌اند، به همین دلیل به سنگ سلطنتی نیز مشهور است

این سنگ به عنوان نمادی از ماه تولد بهمن  چهارمین ، هفدهمین وشصتمین سالگرد ازدواج  استفاده می شود .

آکوامارین: سنگ ماه مارس – 10 اسفند تا 11 فروردین

آکوامارین در لاتین به معنای آب دریا می باشد و پیشنیان معتقد بودند که این گنج پریان دریایی است

آکوامارین اغلب به رنگ آبی بسیار کم رنگ یا آبی ملایم و زنده مانند آب دریاست با کیفیت ترین آکومارین ها با رنگ آبی تیره ورقیبی سرسخت برای یاقوت کبود می بااین سنگ مانند زمرد بخشی از خانواده بریل‌ها است و به طور معمول با سلامتی، عشق، جوانی و امید همراه است. آکومارین برای خانمها شفافیت وشوق بیان درونی وظرفیتهای معنوی و شهودی را ارتقاء می بخشد وبرای آقایان یاری دهنده فرد در از بین بردن نخوت احساسی ومشکلاتی است که گاهی اوقات مردها در بیان احساسات خود با آن مواجه هستند. 

آکومارین به عنوان نماد ماه تولد اسفند و شانزدهمین ونوزدهمین سالگرد ازدواج استفاده می شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

www.daryna.ir

کالاهایی که دیده اید