زمرد، سنگ متولدین اردیبهشت


زمرد، سنگ متولدین اردیبهشت

تاریخ انتشار: 1395/05/19 16:06 | بازدید: 2451


سیاره:ونوس

عنصر:خاک

مشخصه:عشق 

چاکرا:قلب 

گل :سوسن 

زمرد در امتداد تاریخ

در داستان های اساطیری، قدرت فراوانی را به زمرد نسبت داده اند. قدرتی که می تواند صاحب و استفاده کننده اش را بسیار باهوش و دلنشین سازد همچنین از قدیم الایام و در تواریخ بازمانده، سبزی مجلل، درخشنده و بی بدیل زمرد را آرام بخش جان و روح و باعث تحریک و برانگیختن احساس تخیل بر شمرده اند.

یکی  از بزرگان روم باستان به نام رامس پلینگ (romes pling) در داستانی که در قرن نخست میلادی نگاشته در باره زمرد می گوید : "چیزی سبزتر از این سبز وجود ندارد." و در ادامه، زمردهایی که ابتدایی ترین تراش ها را به دست سنگ تراشان آن دوران خورده اند این گونه توصیف می کند: "هیچ کس راهی بهتر از نگاه کردن به زمرد برای استراحت و شفاف سازی چشم و نگاهش نمی تواند داشته باشد و یا پیدا کند. این سنگ ظاهری لطیف و مهربان داشته و دارای رنگ سبزی است که مایه آرامش و باعث زدودن و برطرف کردن خستگی و نخوت است."

اولین و یکی از معدود معادن شناخته شده زمرد در حد فاصل سالهای 330 (پ.م)  تا 1700 (م) در مصر وجود داشت و شاید به همین دلیل بود که کلوپاترا علاقه وافر و شوق زیادی به آراستن خود با زمرد نشان می داد.

امروزه عمده زمردهای بازار جهانی منشا کلمبیایی دارند. سرآغاز این تحولات از آنجا بود که در قرن شانزدهم میلادی، اسپانیایی ها به قصد تاراج، کلمبیا را هدف تاخت و تاز خود قرار دادند. مکتشفین اسپانیایی در این کشور با زمرد برخورد کردند و همین ها بودند که با این نوع فعالیت ها و اقدامات خود، اروپاییان را با زمرد آشنا ساختند و این آشنایی سرآغاز راهی شد که به بهره برداری گسترده از منابع کلمبیا انجامید و در دهه ها و سده های بعدی توسعه یافت. البته پیش از آن هندی ها قریب به 500 سال در جواهرات و علی الخصوص مراسم مذهبی خود از زمرد استفاده می کردند.

به هر ترتیب اسپانیایی ها پس از کشف معادن زمرد در کلمبیا، با وجود آنکه ارزش این سنگ و به طور کلی سنگ های جواهر را از طلا و نقره کمتر می دانستند اما آنها را داد و ستد می کردند و همین اقدامات به تدریج چشم و نظر خانواده های سلطنتی آسیا و اروپا و پس از آن عموم هواداران مصنوعات جواهر را به شکوه و جلال زمرد جلب کرد و بدین قرار بود که زمرد درخشید و محبوبیتش رو به فزونی نهاد.

زمرد در قدیم از مصر باستان، اتریش، سوات در شمال پاکستان و پس از آنها کلمبیا استخراج می شد اما در عصر حاضر بهترین نمونه های زمرد از معدن موزو در کلمبیا بدست  آمده است.

البته گفتنی است که معادن این کشور به دفعات توسط شبکه های تبهکار و تاجران مواد مخدر مورد سوء استفاده و غارت قرار گرفته و به دلایلی از این دست، امروزه تعجبی ندارد که دسترسی به زمردهایی با کیفیت عالی بسیار مشکل می باشد.

از اوایل دهه 90 میلادی، اطلاع رسانی های گسترده و تبلیغات جنجالی وسیعی در خصوص زمردهایی که از لحاظ کیفیت بهبود یافته اند در بازارهای جهانی صورت گرفت اما نتیجه این تبلیغات عمدتا منفی بود. با وجود تمام این مسائل، امروزه بهینه سازی زمرد امری متداول و معمول شده است.

نباید باورهای قدیمی درباره این سنگ افسانه ای را هم ناگفته گذاشت چرا که در آن ایام اعتقاد راسخی وجود داشت که زمرد قابلیت مداوای بیماری هایی نظیر وبا، مالاریا و صرع را داراست و به همین سیاق آنرا کور کننده مار هم می پنداشتند.

در حال حاضر شاید این اعتقادات از دایره باور عموم حذف یا کمرنگ شده باشند اما از آن روز که زمرد چشمان بشر را نوازش کرد تا به امروز، رنگ سبزش همواره بهار را به خاطره ها آورده است.

زمرد چیست و به چه معناست؟

زمرد (Emerald) گونه ای بریل (beryl) و از سنگ های گران بهاست. عنوان این سنگ از کلمه یونانی اسماراگدوس (Smaragdus) بر گرفته شده که خود این واژه یونانی هم در عبارتی سانسکریت به معنای  "سبز" ریشه دارد. نام اصلی زمرد در زبان فارسی "دوال" یا "دوبال" می باشد.

بریل این سنگ سبز رنگ از سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم تشکیل شده و حالت آن نیز بلورهای شش وجهی است.

به عنوان سنگ ماه، از زمرد به عنوان بهترین گزینه برای متولدین اردیبهشت  یاد می کنند. همچنین این سنگ را برای هدیه دادن در بیستمین و سی و پنجمین سالگرد ازدواج مناسب می دانند.

معادن زمرد

کلمبیا: یکی از بزرگترین منابع تجاری زمرد جهان در این کشور واقع است. زمردهای کلمبیایی به جهت کیفیت بالا و رنگ عالی، مورد توجه و احترام همگان می باشند.

زامبیا: در حال حاضر بزرگترین منبع تامین زمرد جهان است. عموما این زمردها شهرت خود را مدیون کیفیت بالاتر درونی (clarity) نسبت به زمرد کشورهای دیگر هستند.

زیمباوه: زمردهای دره سانداوانا (Sandavana) معروفترین زمردهای این کشور می باشند.

علاوه بر 3 کشور فوق، کشورهای برزیل، روسیه، پاکستان و افغانستان نیز دارای معادن زمرد می باشند.

(Hardness and Taghness)  سختی و سفتی زمرد

سختی H - بین 5/7 تا 8 طبق جدول moh می باشد که برای یک سنگ جواهر، سختی قابل قبولی است.

سفتی T  - از ضعیف تا خوب است. در واقع بزرگترین نقطه ضعف این سنگ، همین ترد بودن بیش از حدش در مقابل ضربه می باشد.

Stability – دوام و مقاومت زمرد

 حرارت (Heat)  -اگر این سنگ در معرض حرارت بالا قرار بگیرد احتمال شکستگی آن زیاد است.

نور (Light) -  بواسطه تابش نور شدید، امکان تغییر شکل دادن و یا بیرون آمدن روغن از شکستگی های پر شده وجود دارد.

عوامل شیمیایی (Chemical) -               زمردهایی که عملیات بهینه سازی (Fracture Filling)  (یا پر کردن شکستگی های به سطح رسیده با روغن) در آنها صورت گرفته باشد، ممکن است با هر نوع ماده شیمیایی صدمه ببینند اما زمردی که این فرآیند درآن صورت نگرفته است به غیر از اسید hydrofluoric ، در مقابل اسیدهای دیگر مقاوم است.

Treatment روش های بهینه سازی ظاهر زمرد

Fracture filling.1 پرکردن شکستگی های به سطح رسیده

پرکردن شکستگی های به سطح رسیده در زمرد بوسیله روغن های بی رنگ و یا رزین های بی رنگ صورت می پذیرد. این نوع سنگ ها را در بازار، زمردهای oilling یا روغن خورده می نامند. هدف از انجام این فرآیند، بهینه سازی ظاهر کیفی سنگ از لحاظ پاکی و رنگ آن می باشد. پایداری این فرایند دائمی نیست اما به صورت عمومی و متداول در این سنگ ها صورت می گیرد.

 

.2 رنگ کردن سنگ به همراه  Dyeing oilling

اضافه کردن رنگ روغن یا رزین به سنگ در زمردهایی که دارای غلظت  رنگی کمی می باشند صورت می گیرد و هدف از انجام آن بالا بردن کیفیت رنگی سنگ زمرد و بهبود ظاهری آن می باشد. پایداری این فرآیند دائمی نمی باشد و بصورت غیر متداول و نسبتا بندرت در این سنگها صورت می گیرد.

 

Coating .3  پوشانیدن یا روکش کردن سنگ بواسطه لایه ای نازک

در این فرآیند بریل های کمرنگ که عموما دارای ته رنگ سبز می باشند را به وسیله لایه ای نازک از پلاستیک سبز می پوشانند. هدف از این فرآیند شبیه سازی این سنگها به زمرد می باشد. پایداری این فرآیند دائمی نیست و انجام آن متداول نمی باشد و لذا این نوع سنگ ها بصورت نادر در بازار قابل مشاهده اند.

چگونگی تمیز کردن زمرد Type of cleaning

روش های تمیز کردن سنگ زمرد و یا قطعه جواهری که در آن از سنگ زمرد استفاده شده است به این قرار می باشند:

  1. استفاده از دستگاه های stream cleaning (دستگاهی است که بواسطه بخار آب، چربی و کثیفی های سطحی یک جواهر را از بین می برد)
  2. استفاده از دستگاه های ultrasonic cleaning (دستگاهی است که بواسطه فرکانس های صوتی در مایعات، چربی و کثیفی های یک جواهر را از بین می برد)
  3. استفاده از یک برس نرم، آب گرم و صابون که معمولا روش امن و قابل توصیه می باشد.

 تاکید می گردد که از شست و شوی این سنگ با مواد شوینده قوی، برس های زبر و آب داغ پرهیز شود.

سنگهای طبیعی که بعضا در ظاهر شبیه به سنگ زمرد می باشند :

   Alexandriteالکساندریت،  Diopsideدیوپسید،Jadeite   یشم (سنگ قولنج)،  Peridot پریدوت(زبرجد)، Sapphire سافیر(یاقوت کبود)،  Tourmalineتورمالین،    Tsavorite garnet لعل ،  Zirconزیرکن

منبع : http://www.tgju.org

www.daryna.ir

کالاهایی که دیده اید