سرمایه گذاری بعد از نقض برجام


سرمایه گذاری بعد از نقض برجام

تاریخ انتشار: 1397/02/23 05:38 | بازدید: 870


بعد  ازخروج  ترامپ از برجام  و بازگشتن تحريم ها فضاي مبهم سرمايه گذاري را براي سرمايه گذاراني كه دارايي هاي خود را مي خواهند به بازارهاي مالي سوق دهند ، چالشی بزرگ می باشد .

عدم ثبات بازارهای  سرمايه كه بدون شك با اعمال تحريم ها قيمت  اکثر سهام شركتهاي بورسي را تحت تأثير قرار خواهد داد از يك سو، نوسانات  قيمت ارز و طلا و سكه از سوي ديگر و بي اعتمادي به شبكه پولي سبب شده تا تصميم گيري براي سرمايه گذاران سخت ودشوارشود.

بعضی  منتقدان ، اعتقاد دارند ، ناكارامدي دولت در بهبود بازار سرمايه و شبكه پولي سبب شده تا مردم به بازار ارز و طلا هجوم بیاورند و اين امر به برهم زدن فضاي سرمايه گذاري در كشور دامن زده است.

و اين سوال براي سرمايه گذاران ايجاد شده كه در فضاي فعلي ، با وجود تهديدهاي امريكا و بي اعتمادي اروپا كدام بازار قابل اطمينان تر می باشد ؟

علي سنگينيان ، كارشناس بورس و رييس كميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني ،  ضمن بيان اينكه ارايه پيشنهاد به سرمايه گذاران در شرايط فعلي خيلي سخت است ، اذعان داشت :عملا با تصميم ترامپ در هفته گذشته و خروج از برجام قدرت  تصميم گيري مشكل تر شده است و شرايط خیلی  قابل پيش بين نيست و در بازارهاي مالي ايران نا اطميناني قابل توجهي دیده می شود 

وي افزود: فعلا تنها پيشنهادي كه مي شود ارايه داد اين است كه سرمايه گذاران صبر كنند تا نحوه بازگشت تحريم ها مشخص شود و معلوم شود  كه  کشورهای  اروپايي چه موضعي در قبال  تصمیم ترامپمی گیرند 

وی  همچنین  تصريح كرد:در شرايط حاضر بخش صادراتي بازار سهام كه مورد توجه سهامداران بقرار گرفته  بود  و به دليل اينكه پيش بيني مي شد بتوانند به دليل ريسك نوسانات نرخ ارز يك ابزار پوششي داشته باشند و براي سرمايه گذاران جذاب می باشد ؛حتي صادرات و انتقال پول به كشور سخت شود.

به گفته اين كارشناس بازار سهام تمام اين عوامل باعث شده تا شرايط براي سرمايه گذاران روشن نباشد.

سنگينيان تاكيد كرد:بهترين پيشنهادي كه به سهامداران مي شود ،اين است كه تامل كنند ،صبر كنند تا شرايط بين الملل شفاف تر شود.

وي همچنین  پيشنهاد كرد، ت مردم تركيب متنوعي از سرمايه گذاري ها را انتخاب كنند اما به اين نكته هم بايد توجه كرد كه سرمايه گذاري در سكه و طلا و ارز يك سرمايه گذاري مولد نيست گرچه ممكن است براي سرمايه گذار يك پوشش ايجاد كند و در مقابل ريسك افزايش نرخ ارز و كاهش ارزش پول ملي او را مصون كند و از كاهش دارايي ها جلوگيري كند اما در اقتصاد به عنوان سرمايه گذاري مولد شناخته نمي شود و ارزش افزوده اي ايجاد نمي كند.

اما اگر از ديد مردم نگاه كنيم بهتر است تركيبي از سپرده های   بانكي ، سهام ، طلا و ارز باشد و تركيبي متنوع از سرمايه گذاري هابرای  همه ظرفيتهاي بازار استفاده شود.


منبع  :عصر ایران 
www.daryna.ir

کالاهایی که دیده اید