سیاست سر کوب دلار وتورم ، 2 عامل گرانی دلار


سیاست سر کوب دلار وتورم ، 2 عامل گرانی دلار

تاریخ انتشار: 1395/10/04 00:06 | بازدید: 1601


محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران  تسنیم«پویا» درباره عرضه ارز صادرکنندگان در بازار به دلیل نوسانات اخیر قیمت ارز، اظهار کرد: صادرکنندگان بخش خصوصی که صادرات آنها وابستگی به نفت ندارد، عمدتا تولیدکنندگانی هستند که نیازمند سرمایه در گردش هستند و هر زمانی که کالاهای خود را صادر می‌کنند؛ به سرعت دلار حاصل از آن را به داخل کشور برمی‌گردانند و در چرخه تولید وارد می‌کنند تا وقفه ایجاد نشود؛ لذا خود به خود، چرخه ورود ارز به سیستم اتفاق می‌افتد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: تنها ممکن است کسانی از این افزایش نرخ ارز سود ببرند که تولیدکننده نباشند و فقط برای یک بار صادرات انجام می‌دهند؛ پس با افزایش نرخ ارز منافع خوبی کسب خواهند کرد که البته این اتفاق، بعید به نظر می‌رسد. خرید و خارج کردن ارز ممنوعیت ندارد و همه به راحتی از طریق صرافی‌ها، می‌توانند هر چقدر که نیاز به ارز داشته باشند، خریداری کنند؛ بنابراین ارزهای صادراتی به چرخه برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: وقتی دولت و بانک مرکزی موضوع ارز صادرکنندگان را مطرح می‌کنند، بیشتر معطوف به واحدهای پتروشیمی است که هم حجم ارز در اختیار آنها که ناشی از صادرات  زیاد است و هم بر اساس توافقی که با بانک مرکزی دارند، باید به نوعی ارز خود را در بازار عرضه نمایند تا تنظیم بازار ارز بر هم نخورد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: وقتی بانک مرکزی از یک طرف تخصیص ارزهای مبادله ای را برای بسیاری از کالاها متوقف کرده و از سوی دیگر، معادل آن را به بازار تزریق نکند، در واقع تقاضا در بازار افزایش می‌یابد، در حالیکه افزایش نرخ ارز، اجتناب‌ناپذیر است.

به گفته لاهوتی، وقتی به فهرست ارزهای مبادله‌ای در چهارماه گذشته نگاه کنیم، بسیاری کالاها از دریافت ارز مبادله‌ای محروم شده‌اند و باید با ارز متقاضی وارد کشور شوند؛ لذا این تقاضا نسبت به آن میزانی که ارز وارد کشور شده است، افزایش بیشتری داشته است؛ مگر اینکه بانک مرکزی خود به عنوان کسی که می خواهد مدیریت شناور را انجام دهد، ارز را به بازار تزریق کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: نکته دیگر که باید به آن توجه داشت این است که وقتی دولت، خود 10 درصد تورم اعلام می‌کند و قانون برنامه پنجم نیز تاکید کرده که نرخ ارز باید بر اساس مابه التفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی تغییر کند، عملا افزایش 8 تا 10 درصدی نرخ ارز طبیعی است.

وی افزود: نرخ  کنونی دلار در بازار در حدود 3950 تا 4 هزار تومان، یک نرخ طبیعی نسبت به اول سال است که ناشی از تورم بوده؛ ولی نقدی که به دولت وارد می‌شود آن است که چرا تا نیمه اول سال، قیمت دلار را سرکوب کرده و اجازه رشد نداده است و اکنون، افزایش هیجانی باعث نگرانی بخش خصوصی، دولت و بانک مرکزی شده است.

لاهوتی معتقد است اگر بانک مرکزی اجازه افزایش نرخ ارز بر اساس تورم را می داد، هم اکنون این مشکل در بازار بروز نمی‌کرد و شاهد هیجانی قیمت نبودیم، در حالیکه این نقدی است که به همه دولت‌ها وارد شده و بارها و بارها در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، به دولت تذکر داده‌ایم که باید اجازه می‌داد از ابتدای سال، نرخ دلار راه منطقی خود را بر اساس قانون طی می‌کرد؛ در حالیکه این نوع مدیریت کردن ارز، روش درستی نیست و این فنر به زور جمع نگاه داشته شده، باعث جهش هیجانی قیمت شده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران خاطرنشان کرد: بزرگترین عرضه‌کننده ارز صادراتی، پتروشیمی‌ها هستند که اگر به طور منظم، ارز را وارد سیستم نکنند، با توجه به حجم بزرگی که در عرضه دارند، ممکن است حرکاتشان در بازار تاثیرات افزایشی داشته باشد؛ بنابراین با توجه به اینکه صادرکنندگان پتروشیمی از منابع مالی زیادی برخوردارند و از نظر سرمایه‌ای نیز، مثل بخش‌خصوصی در تنگنا قرار ندارند، ممکن است مدتی هم ارز خود را به بازار عرضه نکنند تا قیمت بالا رود.

www.daryna.ir

کالاهایی که دیده اید