قیمت دلار پرش بلند خواهد داشت؟


قیمت دلار پرش بلند خواهد داشت؟

تاریخ انتشار: 1395/05/12 16:44 | بازدید: 1721


 

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز"، تک نرخی کردن نرخ ارزهای معتبر به ریال ایران یکی از وعده های چند سال تازه سپری شده به حساب می آید که بیش از هر فردی از زبان ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی شنیده شده است.

او چند شرط برای اقدام به تک نرخی کردن را ضروری دانسته و می داند. شرط نخست او نوعی اجماع سیاسی در داخل بود و معتقد است باید بتوانیم در باره تاثیرات احتمالی تک نرخی شدن ارز مثل افزایش قیمت کالاها و خدمات یک صدا باشیم . علاوه بر این رییس کل بانک مرکزی باره در سخنانش تاکید کرده بود که تک نرخی شدن ارز نیازمند بهبود مناسبات کامل ایران با جهان است و تا زمانی که معلوم نیست می توان به میزان کافی نفت فروخت و درآمد ارزی قابل حصول داشت  نمی توان ارز را تک نرخی کرد. سیف همچنین شرط توسعه صادرات رانیز یکی از شرایط تک نرخی کردن ارز میداند. اما شرط مهم دیگر تک نرخی شدن ارز از نظر مقامهای بانک مرکزی تدریجی بودن این اقدام است. اکنون به نظر می رسد که سیف شرایط را برای برداشتن گامهای در مسیر تک نرخی شدن بر میدارد. بکی از این گامها آزادسازیًخرید و فروش ارز به قیمت غیر دستوری در بانکها است . براساس خبر داده شده از سوی سیف بانکها اختیار دارند ارز دارندگان دلار و سایر ارزهای معتبر رابا قیمت بازار خرید و فروش کنند.

برخی نگرانیها وجود دارد که ممکن است با اجرایی شدن این دستور ممکن قیمت دلار افزایش یابد . آیا چنین خواهد شد؟ کارشناسان باوردارند که اثرات تک نرخی شدن ارز بر رسد قیمت ها به چند دلیل اقتصادی شتابان نخواهد بود. دلیل نخست به رکود تقاضای بخش خصوصی و خانواراست که از زمستان  ١٣٩٣ شروع شده و به هفتمین  فصل میرسد.،دلیل دوم این است که واحدهای تولیدی تقاضای خرید مواد اولیه را به سرعت افزایش نمی دهند. از سوی دیگر افزایش صادرات نفت و صادرات غیر نفتی درماههای اخیر موجب افزایش عرضه دلار در بازار شده است و رشد نه چندان نیرومند واردات نیز نشان از ضعف تقاضا دارد. به این ترتیب دست کم تا چند ماه آینده اگر شاهد افزایش قیمت دلار باشیم بیشتر به دلیل مسایل روانی بازار خواهد بود . یادمان باشد که محافظه کاری سیف به عنوان یک اثر بسیار مهم  ممکن است اورا به سمتی هدایت کند که با برداشتن گامهای کوچک و حساب شده این چند ماه  را به سرگرم سازی منتظران تک نرخی شدن اور بپردازد.

 منبع :جام نیوز 

www.daryna.ir

 

کالاهایی که دیده اید