نقدینگی ، مدار هیجانات بورس


نقدینگی ، مدار هیجانات بورس

تاریخ انتشار: 1397/04/01 06:54 | بازدید: 716


 

بازار بورس، بر مدار هیجانی نقدینگی قرار داشتامیرعلی امیرباقری تحلیل‌گر بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به وضعیت بازار سرمایه در هفته گذشته، اظهار کرد:  رشد سنگین بسیاری از نمادها نتیجه وابستگی تاریخی و روانی بازارهای موازی با بورس است. نظر به تثبیت کلی قیمت ارز شرکت‌های صادرات محور و سود آنها و از طرفی ورود قیمت ها به محدوده هیجانی و اشباع انتظار اصلاح قیمتی در روزهای آتی وجود دارد. از طرفی عرضه سنگین در بسیاری از نمادها می تواند منجر به جذب نقدینگی و نوعی سیاست انقباضی در جهت کنترل مطلوب شود. مضافا عرضه های مناسب در شروع روندها از شدت هیجان و شیب کلی روند کاسته و در عوض به خطوط روند قوام و استحکام می بخشد.

   وی ادامه داد: روز یکشنبه ۱۳۹۷/۳/۲۷، در بازار بورس تعداد ۱۷۳۸ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۴۳۵۳ میلیارد ریال معامله شد. فرابورس نیز میزبان معامله ۶۱۳ میلیون برگه اوراق به ارزش ۳۲۶۲ میلیارد ریال بود. شاخص کل با جهش خیره کننده ۳.۳۳ درصدی به سطح ۱۰۲۴۵۲ واحد رسید. بیشترین رشد متعلق به شاخص ۳۰ شرکت بزرگ با افزایش تقریبی ۴ درصدی بود. آیفکس با رشد ۳ درصدی به رقم ۱۱۹۱ واحد دست یافت. فولاد، فارس و اخابر بیشترین تأثیر مثبت را بر رشد شاخص داشتند. فولاد، فارس و شپنا در صدر ارزش ریالی معاملات واقع شدند.

   امیرباقری تصریح کرد: دوشنبه مورخ ۱۳۹۷/۳/۲۸، در بازار بورس و فرابورس بترتیب تعداد ۲۵۳۸ و ۱۰۲۸ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۵۹۸۴ ۳۲۳۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. شاخص کل با جهش ۲ درصدی به سطح ۱۰۴۵۳۳ واحد رسید. تمامی شاخص‌های مطرح و عمده بازار در این روز روند افزایشی را تجربه کردند. آیفکس با رشد نزدیک به یک درصد به سطح ۱۲۰۲ واحد رسید.کچاد، فولاد و کگل بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل نهادند. فولاد، وبانک و کگل بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

   این تحلیل گر بازار سرمایه افزود: روز سه شنبه ۱۳۹۷/۳/۲۹، در بازار بورس تعداد ۱۷۹۵ میلیون برگه اوراق به ارزش ۴۴۴۶ میلیارد ریال مورد دادوستد قرار گرفت. در این روز بازار فرابورس میزبان معامله تعداد ۵۶۶ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۳۳۰۳ میلیارد ریال بود. در این روز شاخص کل بازار با جهش نزدیک به دو درصد به سطح ۱۰۶۵۰۴ واحد دست یافت.شاخص ۳۰ شرکت بزرگ با رشد ۳.۵ درصدی به رقم ۵۲۱۴ واحد رسید. آیفکس نیز با رشد نزدیک به یک درصد به سطح ۱۲۱۳ واحد رسید. فملی،فولاد و تاپیکو بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص نهادند. فملی، سپ و فولاد در صدر ارزش ریالی معاملات قرار گرفتند.

  امیرباقری در پایان یادآورشد: روز چهارشنبه ۱۳۹۷/۳/۳۰،  در بازار بورس تعداد ۲۵۵۶ میلیون برگه اوراق به ارزش ۷۰۰۱ میلیارد ریال مورد دادوستد قرار گرفت. شاخص کل بورس با رشد بیش از ۲ درصد مواجه شد و به سطح ۱۰۸۸۷۳ واحد دست یافت. نمادهای فارس،کگل و فولاد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص نهادند. نمادهای فارس، شپنا و فملی بیشترین ارزش ریالی معاملات را به خود اختصاص دادند. در بازار فرابورس نیز تعداد ۵۲۲ میلیون برگه اوراق به ارزش ۲۷۴۴ میلیارد ریال معامله شد. آیفکس با رشد ۲۸ واحدی به سطح ۱۲۴۲ واحد رسید.نمادهای زاگرس، مارون و ذوب بیشترین تأثیر مثبت را بر رشد شاخص نهادند. بیشترین ارزش معاملات در اختیار اوراق بدهی قرار گرفت.

منبع  : باشگاه  خبرنگاران جوان 

www.daryna.ir

 

کالاهایی که دیده اید