انگشتر


انگشتر

تاریخ انتشار: 1398/05/06 13:55 | بازدید: 870


انگشتر، نگین انگشتان دست

انگشتر یکی از زیورآلات رایج در جامعه است که محبوبیت فراوانی میان مردان و زنان دارد. استفاده از انگشتر به مردان وقار و جاهت می بخشد و برای زنان زیبایی و جذابیت به ارمغان می آورد.

اقبال فراوان به این زیورآلات و رواج چشمگیر آن در جامعه سبب شده است تا سازندگان و طراحان آن هر روز طرح و قالبی نو و مبتکرانه ارائه نمایند و مدل های زیباتر و چشم نوازتری روانه بازار نمایند.

انگشتر تنها نقش تزیینی ندارد؛ بلکه در کنار آن، کاربردهای متعددی دارد. یکی از این کاربردها استفاده از آن به عنوان هدیه ازدواج است. انگشتر پای ثابت مراسم عقد و عروسی است. زوجهای جوان برای ابراز محبت و نیز تاکید بر تعهد و پایبندی خود به زندگی مشترک  حلقه در دست می کنند و عاشقانه و با افتخار آن را تا آخر عمر نگه می دارند.

از انگشتر برای مهر زدن و رسمیت بخشیدن به نامه ها و دست نوشته ها نیز استفاده می گردد. این وجه از کاربرد بیشتر میان علما و مراجع تقلید رواج دارد.

 دارینا و انگشتر 1

 

تاریخ پیدایش و رواج انگشتر

آن طور که از شواهد تاریخی برمی آید، انگشتر از مصر باستان و در راستای تکامل مهر سر برآورده است. از آنجا که مهرها نشان قدرت بودند، اشخاصی که مهرهای برجسته و خاتم (مهر) داشتند، افراد قدرتمند و بانفوذ به شمار می آمدند و مورد احترام مردم قرار می گرفتند. حاکمان و پادشاهان نیز با اعطای خاتم مخصوص خود به نمایندگان شان به آنان برای اجرای فرمانهای شان اختیار تام می دادند.

کم کم نقش انگشتر از خاتم (مهر) تکامل یافته و به ابزاری زینتی بدل گشت. زنان مصری به این کالای نو اقبال زیادی نشان دادند و از آن برای زیبا جلوه دادن انگشتان خود استفاده نمودند. با این همه، تمامی زنان مصری از یک جنس استفاده نمی کردند؛ زنان ثروتمند همچنین همسران اعیان و اشراف از طلا استفاده می کردند و زنان متعلق به طبقات پایین از فلزهای ارزان قیمت تر از جنس نقره، برنز و یا حتی شیشه و سفال استفاده می کردند.

در این میان رومی ها در استفاده همه جانبه از انگشتر و رواج آن گوی سبقت را از دیگران ربودند؛ در روم باستان و در فاصله سالهای 31 تا 449 قبل از میلاد، رومیان تنها از انگشترهای آهنی استفاده می کردند. با این حال، همگان حق استفاده از این وسیله زینتی را نداشتند. برای مثال، به دست کردن انگشتر برای بردگان ممنوع بود.

اما از سال 31 قبل از میلاد و با آغاز دوران امپراتوری روم، قوانین سختگیرانه ناظر به انگشتر تغییر کردند. در این دوران همچنین استفاده از انگشتر طلا رواج یافت. همزمان طبق قوانین، استفاده از انگشتر طلا که ابتدا به سفیران کبیر محدود می شد، برای اعضای رسمی مجلس سنا، کنسول ها و افسران ارشد دولت نیز مجاز به شمار آمد.

استفاده از انگشتر به عنوان هدیه و نماد ازدواج نیز نخستین بار در میان رومی ها پیدا شد. در خلال مراسم نامزدی، مرد رومی یک حلقه ساده آهنی را به نشانه تعهد و توانایی مالی برای حمایت از عروس به خانواده عروس پیشکش می کرد. بعدها آیین مسیحیت این سنت را به عنوان بخشی از مراسم ازدواج پذیرفت و چنانکه مشاهده می کنید امروزه نیز زوجین مسیحی هنگام ازدواج در کلیساها به یکدیگر حلقه هدیه می دهند.

در تاریخ نیز داستان ها و افسانه های متعددی درباره این زیورآلات و نیروی سحرآمیز آن نقل شده است. در حکایتی آمده است که سلیمان نبی خاتمی داشت که هر روز هنگام ظهر او را به جایی در آسمان می برد که می توانست از آنجا اسرار زمین را بشنود. همچنین در حکایتی دیگر نقل شده است که روی خاتم حضرت سلیمان، نگینی بوده است که تصویر اشخاص و مکانها را مانند آیینه به حضرت سلیمان نشان می داد و آن حضرت هنگام قضاوت بین مردم از آن استفاده می کرد.

گالن- پزشک معروف یونانی که در قرن دوم می زیست- در نوشته هایش از طلسم های سبز یشمی پادشاهان مصری نام می برد که طرحی از اژدها داشتند؛ اژدهایی که به وسیله اشعه نور احاطه شده بود. گالن بر این اعتقاد بود که طلسم های یادشده داروی موثر و شفابخشی برای درمان سوء هاضمه به شمار می رفتند. او همچنین از انگشتر پادشاهی شفابخشی به نام « عضله» یاد می کند که برای دردهای گرفتگی و ناراحتی های عضلانی موثر شناخته می شدند.

انگشتر و دارینا 2

انگشتر در اسلام

انگشتر تنها نقش زینتی نداشته و نیز کاربردش به هدیه ازدواج محدود نمی باشد. بلکه علاوه بر این موارد، نشانه ایمان و تقید به شریعت نیز به شمار می آید. این امر در دین اسلام جلوه بارزی دارد. چنانکه از سیره پیامبر اکرم و ائمه اطهار نقل شده است، این بزرگواران همواره خاتم به دست می کردند که اغلب اوقات نگینی از عقیق داشت. همچنین ایشان پیروان خود را به استفاده از خاتم در دست راست خود توصیه نموده اند. حتی در یکی از روایتها این امر یکی از نشانه های فرد مومن به شمار آمده است.

پیامبر اکرم در اواخر قرن ششم هجری نامه هایی را به سران و پادشاهان امپراتورهای عصر خود نگاشت و آنان را به دین اسلام دعوت کرد. نقل است آن حضرت برای رسمیت بخشیدن به نامه های خود، دستور داد خاتمی برای او بسازند تا به وسیله آن بر نامه ها مهر زند. گویند این خاتم که گویا اولین خاتم پیامبر اکرم بوده است، همواره تا آخر عمر ایشان همراه وی بوده است. ائمه اطهار نیز به استفاده از خاتم تقید داشتند و یک یا چند خاتم داشتند.

استفاده از خاتم میان حکام و سلاطین مسلمان نیز رایج بوده است. آنان اغلب از انگشتر برای مهر زدن به نامه های خود استفاده می کردند. اما در این میان برخی از آنان از انگشتر برای فخرفروشی و به نمایش گذاشتن جاه و جبروت خود بهره می بردند.

علما و مراجع تقلید نیز از انگشتر برای مهر کردن رساله و فتوای خود استفاده می کردند و از این طریق به رساله ها و فتاوای خود رسمیت می بخشیدند. این نوع استفاده هنوز نیز میان علما و مراجع تقلید مرسوم است.

 

روش شناخت انگشتر عقیق اصل

بهترین روش, خرید از فروشگاه مطمئن است یا اینکه کسی را با خود ببرید که شناخت خوبی از سنگ های زینتی دارد.
عقیق اصل رگه های سوزنی,ابری و پر مانند دارد, ممکن است رگه ها دارای رنگی متفاوت از سنگ نیز باشد.رگه های موجود در عقیق مصنوعی و ساختگی بوده و مثل رگه های موجود در سنگ های معدنی طبیعی دلنشین نیست.
یک راه شناخت دیگر وزن است.سنگ عقیق اصل نسبت به نوع تقلبی ان وزن بیشتری دارد.درجه سختی سنگ عقیق خیلی کمتر از الماس نیست و فقط سه درجه کمتر از الماس میباشد بنابراین باید مقاومت بالایی داشته باشد و بایک ضربه کوچک نشکند و ترک بر ندارد.
راه دیگر تضاد ذاتی عقیق اصل با فصل است بدین معنی که در زمستان گرم است و در تابستان سرد.در صورتی که نوع صنعتی ان متناسب با تغییر دما تغییر میکند.
پردرخواست ترین نوع عقیق ,قرمز رنگ ان است که درنتیجه بین آن کمتر میتوان سنگ اصل پیدا کرد.بعضی از کارگاه ها سنگ عقیق را حرارت میدهند و سپس رنگ بعضی از فلز ها نظیر زنگ آهن
را به آن تزریق میکنند.
به هر حال شناخت این نوع عقیق کار هر کسی نیست و خیلی تخصص میخواهد.
ما در انگشتر دارینا این مهم را برای شما مهیا کرده و صمیمانه اماده ارائه بهترین سنگ ها و با کیفیت ترین نوع آنها به شما دوستداران این هنر میباشیم.

 

تنوع سنگ عقیق {رنگ بندی های سنگ عقیق}

رنگ بندی سنگ عقیق

 

سنگ عقیق رنگ های گوناگونی دارد.

همه ما بیشتر با رنگ های قهوه ای مایل به قرمز یا نهایتا سنگ مشکی از عقیق اشنایی داریم.

 

عقیق (متنوع ترین سنگ زینتی در رنگ)

رنگ های عقیق عبارتند از : عقیق آبی , قهوا ای , توده ایی , سلیمانی , سبز , سرخ

عقیق ( زرد ) از رایج ترین سنگ عقیق بین ما ایرانی هاست.

 

الگوهای دیگر (سنگ عقیق)

عقیق دندریتیک ( dendiritic Agate ) : به مانند چشم است و حلقه هایی متحد المرکز دارد.

عقیق آتشین ( Fire Agate ) : 

عقیق نواری ( Banded Agate ) : دارا لایه هایی رنگارنگ است.

 

عقیق تراشی:

شامل کنه کاری و یا پیکر تراشی روی سنگ عقیق با ابزار است.

در ایران عقیق تراشی به زمان سومریان باز میگردد.

این سنگ زینتی را پس از برش بوسیله چرخ تراش داده و سپس جلا میدهند.

استان خراسان , شهر مشهد مرکز هنر عقیق تراشی ایران است.

 

 

فروشگاه دارینا، معدن انگشترهای زیبا

واژه انگشترهای نگین دار رواج فراوانی دارند و از سوی طیف وسیعی از آقایان مورد استفاده قرار می گیرند. این مسئله در ایران جلوه بارزی دارد. بسیاری از مردان ایرانی بنا به دلایل و انگیزه های مذهبی از این مدل استفاده می کنند. نگین ها اغلب از عقیق، یاقوت و فیروزه اند. علت دیگر رواج خاتم های نگین دار در ایران، وجود معادن غنی سنگهای گران قیمت و زیبا از قبیل عقیق، یاقوت و فیروزه در اقصی نقاط ایران است. برخی از این سنگها- مانند فیروزه نیشابور- شهرت جهانی دارند. هنر دست استادکاران ایرانی نیز بر شهرت نگین های عقیق و یاقوت و فیروزه افزوده است.

جالب اینجاست که استفاده از خاتم های نگین دار تنها منحصر به مردان نیست، بلکه خانمها نیز از آنها- به ویژه آنهایی که نگین فیروزه دارند- استفاده می کنند.

خاتم های نگین دار علاوه بر زیبایی و برخورداری از طرحهای متنوع، در مقایسه با انگشترهای طلا ارزان ترند و این امر اقبال به این نوع را افزایش داده است.

 

 

 

فروشگاه اینترنتی دارینا با در اختیار داشتن انواع مختلف و متنوع انگشتر- کلاسیک، اسپرت، انگشتر مردانه ، انگشتر زنانه ، طلا و نگین دار- مکانی مناسب برای انتخاب و تهیه انگشتر دلخواه شماست. طرحها وشکلهای متنوع انگشترها در کنار تنوع قیمت آنها در این فروشگاه دست شما را برای انتخاب انگشتر مناسب باز می گذارد. برای زینت بخشیدن به انگشتان خود هم اکنون به سایت فروشگاه دارینا مراجعه کنید.

 

 

نظرات کاربران - 1 نظر

کاظمی | 1398/06/09 15:04

سلام
مطلب بسیار مفیدی بود .
انگشترهای بسیار زیبایی داخل سایت دارید .
چطوری می تونم خرید کنم ؟

مدیر سایت | 1398/06/09 15:07

سلام و روز بخیر .
از اینکه  از سایت ما دیدن کردید بسیار خرسندیم 
 برای  راهنمای  خرید از وب سایت دارینا  اینجا  را  کلیک کنید .
موفق  وپیروز باشیذ .

کالاهایی که دیده اید